MENÜ 
 
 

AutOmanifold

AutOmanifold

AutOmanifold Nedir?

Automanifold Ünitesi, manifoldlu (farklı tanklarda aynı tür yakıt olan) tanklarda aktif tank yönetimini gerçekleştiren özel bir kullanıcı arabirimidir.

AutOmanifold sistemi, şu an manifoldlu tank sistemlerinde kullanılan pako şalterin yerine geçecek digital bir sistemdir. Bu sistem sayesinde manifoldlu tanklarda hangi tankın kullanıldığı ve istenildiğinde bilgisayar üzerinde erişim ile ilgili grubun hangi tankı kullanacağı belirlenebilecektir.

AutOmanifold sistemi ile istasyondaki mevcut pako şalterler devre dışı bırakılarak tank geçişleri elektronik cihaz üzerindeki tuş takımı aracılığı ile yapılmaktadır. Elektronik cihaz üzerinden yapılan tüm işlemler, Tank Otomasyon sistemine gerçek zamanlı olarak aktarılmaktadır.

AutOmanifold üzerinde 4 farklı grup, her grup içinde 3 adet tank birbirine manifold ile bağlanabilir. AutOmanifold üzerinde bulunan 7 adet tuş ile hangi grupta, hangi tankın kullanılacağı cihaz üzerinden seçebilir. Ayrıca, istenildiği takdirde bilgisayar yazılımı ile yapılan haberleşme ile (RS232) istenilen grup istenilen tanka yönlendirilebilecektir.

AutOmanifold Öncesi Yaşanan Problemler

Manifold tertibatı kullanılan tanklardan hangisinin aktif olduğu (satışın yapıldığı tank) Tank otomasyonu sisteminde bilinememektedir.

Hangi tankın kullanıldığı sadece kullanıcının inisiyatifi ile ve onun bilgisinde gerçekleşmektedir. Bu süreçten hiçbir şekilde bilgisayar yazılımının bilgisi olamamaktadır.

Bu nedenle, özellikle kalibrasyon sürecinde akaryakıt tanklarına yapılan dolumlar esnasında pompalardan yapılan satışlarda sorunlar gözlemlenmekte ve pompa satışı ile tank envanterleri eşleştirilememektedir.

Problemin Etkisi

  • Manifoldlu tanklarda kalibrasyon yapılabilmesi için kalibrasyon boyunca sadece tek bir tankın kullanılması gerekmektedir. Bu da satış hacmi yüksek olan bir çok bayinin tankında kalibrasyon yapılamamasına sebep olmaktadır.
  • İrsaliye mutabakatlarında manifoldlu tanklarda dolum yapılırken aynı zamanda satış da yapılırsa hangi tanktan yapılırsa yapılsın, yapılan doluma bu satışı da ekleyerek fazladan dolum algılanmaktadır. Bu durum bayinin dışarıdan tanka yakıt döktüğü izlenimi vermektedir.
  • EPDK sürecinde analiz yapılırken hangi tanktan hangi zaman aralıklarında çalışıldığı tam zamanlı olarak bilinemediğinden kayıp yada kazanç hesabı yapılırken satırlarca veride tutarsızlıklar oluşmaktadır.

AutOmanifold Sisteminin Amacı

Manifold grubuna dahil tanklardan hangisinin çalıştığının tespiti ve tank otomasyonuna gerçek zamanlı olarak aktarımı sonucunda kalibrasyon, satış ve EPDK sürecinde net bilgiye ulaşmaktır.

Çözüm İle Gelen Faydalar

Manifold grubuna dahil tanklara eş zamanlı kalibrasyon imkanı sunulması neticesinde hem tank kalibrasyonun verimi artacak (minimum ve maksimum seviyeler), hem de bayiye şart koşulan ikinci yada üçüncü bir tankın kullanımı konusunda getirilen kısıtlama ve dolayısıyla bayinin satış konusunda yaşadığı sıkıntı ortadan kalkacaktır.

Manifold grubuna dâhil tanklardan yapılan satış verileri doğrultusunda dolum verilerinin doğru biçimde yansıtılması sağlanacaktır.

Manifold grubuna dahil tank verilerinin EPDK sürecinde net olarak envanter incelemesinin yapılabilmesi mümkün olacaktır.

Kullanıcı tarafından herhangi bir anda aktif tankın değiştirilmesi durumunda, tank otomasyon yazılımı (TankOmat) otomatik olarak aktif tankı algılar ve ilgili dolum ve satış işlemlerini daha uygun şekilde eşleştirir.

Diğer önemli bir faydası da kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan, AutOmanifold sistemi aktif tankta yakıt seviyesinin azalması durumunda otomatik olarak diğer tanka geçişi sağlar ve satışın kesintisiz olarak devam etmesini sağlar.


 
 
 

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Tic. A.Ş. Merkez Mahallesi Erseven Sokak No:8/1/4 Kağıthane 34406 İSTANBUL

TURPAK © 2021 Tüm hakları saklıdır. Site by BlueSky

İSTASYON DESTEK VE ÇÖZÜM MERKEZİ : 0850 6000 877
ARAÇ MONTAJ ÇAĞRI MERKEZİ : 0212 315 4136

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Ticaret A.Ş. olarak, kişisel verilerinizi korunmasına önem veriyoruz. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırladığımız kişisel verilerin işlenmesi, kullanım amaçları ve haklarımızı içeren aydınlatma metni ve başvuru formuna linkten ulaşabilirsiniz.