MENÜ 
 
 

Turpak CEO’su Sn. Tamer Şengönül'ün Hürriyet Ropörtajı

Turpak CEO’su Sn. Tamer Şengönül'ün Hürriyet Ropörtajı

1999 yılından itibaren ülkemizde “Taşıt Tanıma Sistemi” çalışmaları yapıyorsunuz. Bu süreci kısaca anlatır mısınız?

Bugün  Türkiye’ ye kazandırmış olduğum ve 19 yıldır kullanılmaya devam eden “RFID Taşıt Tanıma Teknolojilerini”  diğer dünya ülkeleri , yeni teknoloji olarak henüz kullanmaya başladılar. Bizim için nerede ise günlük hayatımıza kredi kartları gibi girmiş olan “RFID Taşıt Tanıma Teknolojisi”, teknolojide ilerideyim diyen ülkelerin bile yeni olarak uygulamaya başlamak istedikleri bir sistemdir.

O yıllarda Türkiye’ ye Taşıt Tanıma Teknolojilerini kazandırmak için çok büyük  emek harcandı. İlgili dönemde akaryakıt istasyonlarında bilgisayar nadir olarak kullanılmakta ve modemler üzerinden iletişim sağlanmaktaydı. Tüm bu 19 yıllık süreçte, akaryakıt sektöründe teknoloji öğretmenliği görevini de üstlenmiş olduk.

Turpak, 19 yılda sektöre Taşıt Tanıma Teknolojisine ilave olarak akaryakıt istasyonlarında baştan sona otomasyon sistemi teknolojisini de geliştirmiş, tanıtmış ve kullanıcıları eğitmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde , ülkelerin tüm akaryakıt istasyonlarınca kullanılmakta olan bu derece yüksek teknolojiye sahip bir otomasyon sistemi mevcut değildir.
Türkiye ‘de bir taşıttaki yakıtın, o taşıtın deposuna girene kadar geçirdiği tüm yolculuk kayıt altına alınmaktadır. Yakıtın taşıtın deposuna girene kadar, ilk yola çıktığı depo, tanker, istasyon tankı, pompa ve  pompacısına kadar kayıtlıdır. Her istasyon ve her tank EPDK tarafından gerçek zamanlı takip edilebilmektedir.

Bugün Türkiye ‘de 2 Milyonun üzerinde şirket aracı ,Taşıt Tanıma Teknolojisi ile akaryakıt ikmali yapmaktadır. Her ay sisteme yaklaşık 20.000 yeni araç katılmaktadır.

Akaryakıt dağıtım şirketleri ve filo sahibi şirketlerin işlerini daha verimli ve kârlı yönetebilmeleri için teknoloji sunan bir firmasınız. Bu sistemler firmalara ne gibi katkılar ve kazançlar getiriyor?

Turpak, akaryakıt ile ilgili olan tüm taraflara fayda sağlayacak bir  teknoloji üretmektedir;

  • Akaryakıtın baştan sona kayıt altına alınacak bir teknoloji ile takip edilmesi devletimize yakıt yolculuğunu takip edebilecek bir altyapı sağlamaktadır. Teknolojilerimiz, devletimizin yakıttan elde edeceği vergi gelirini kayıt altına alıp kontrol etme imkanı vermektedir. Bu teknoloji ile  olası kaçakçılıkları takip edip yakalayabilmesini sağlamaktadır.
  • Akaryakıt Dağıtım şirketleri Turpak teknolojisi ile satışlarını, stoklarını, istasyon özelinde takip edebilmekte, yakıt dağıtımını daha verimli yapabildikleri gibi kendilerine bağlı, ticari ve bireysel sadık müşteri sayılarını da, Turpak teknolojileri ile arttırabilmektedirler.
  • Akaryakıt istasyon işletme sahipleri, Turpak teknolojileri ile istasyonlarını uzaktan kontrol edebilmekte ve vardiya hesaplarını otomatik olarak alabilmektedirler.
  • Yakıt Tüketen filo sahibi şirketler, Turpak RFID Taşıt Tanıma Teknolojileri ile yakıt giderlerini her taşıt özelinde takip edebilmekte ve olası uygunsuzlukları yakalayabilmektedirler.
  • Bilhassa taşıtın kilometresinin de otomatik olarak kayıt edildiği teknolojide her taşıtın kilometrede kaç litre yakıt harcadığı görülebildiği için olası yakıt kaçakları engellenmekte veya araç bakım planlamaları çok verimli yapılabilmektedir. Şirketler Türkiye çapında, sürücülerine para kullandırmadan yakıt aldırabilmekte ve sadece bir noktadan ödeme yapabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden anlık raporlara ulaşabilmektedirler.

 


 
 

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Tic. A.Ş. Vatan Cad. Ortadoğu İş Merkezi No:2 Kat:4 Çağlayan 34403 İSTANBUL

TURPAK © 2018 Tüm hakları saklıdır. Site by BlueSky

ÇAĞRI MERKEZİ : 0850 6000 877

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Ticaret A.Ş. olarak, kişisel verilerinizi korunmasına önem veriyoruz. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırladığımız kişisel verilerin işlenmesi, kullanım amaçları ve haklarımızı içeren aydınlatma metni ve başvuru formuna linkten ulaşabilirsiniz.